Pojištění nemovitosti či domácnosti zahrnuje také možnost nechat se pojistit proti rizikům, jako jsou povodně a záplavy. Ne vždy se jedná ale o kompletní balíček nabízený pojišťovnou. Jak vidí povodně a záplavy pojišťovny v Česku?
Mnohdy pod těmito dvěma pojmy vidí lidi totéž, avšak u mnoha pojišťoven jde o dvě rozdílné události. Jak se tedy zajistit, abyste nepřišli zbytečně o pojistné plnění?
Pojišťovnu bude především zajímat to, jakým způsobem se k vám voda do sklepa či obýváku a dalších místností dostala. Proto je potřeba znát rozdíl mezi povodní a záplavou.
Co to je záplava?
Pokud se k vám dostane voda z důvodu, že již několik dní neustále prší a voda se nestačí vsakovat do půdy či odtékat do kanalizace, jedná se o záplavu. Stejně tak v zimě, když je spousta sněhu, který následně pod vlivem vyšších teplot taje a vodu nestačí půda vsakovat. V obou příkladech jde o nedostatečný odtok vody z důvodu atmosférických srážek.
Pozor – jedná se tedy o jev, který může postihnout kteroukoliv nemovitost nezávisle na tom, jak daleko je od nějaké vodní plochy, proto radíme toto riziko v žádném případně podceňovat.
Co to je povodeň?
Povodeň se vás bude týkat, pokud máte nemovitost nedaleko některé z vodních ploch (potok, řeka, rybník…) a voda se například vlivem přívalových srážek vylije ze svého koryta. Poškodit nemovitost může ovšem i vystoupnutí vody z kanalizace z důvodu zvýšené hladiny řeky.
Pokud si pojištění sjednáte, neznamená to, že již druhý den bude platit. Každé sjednané pojištění má tzv. čekací dobu, než začne platit. Jestliže vás tedy postihne povodeň či záplava v tuto dobu, nečekejte od pojišťovny žádnou finanční kompenzaci. Čekací doba je u každé pojišťovny jiná, zpravidla se ale jedná o 10–15 dní od sjednání pojištění.