Čeká vás refinancování hypotéky? Žádný stres, volte krátkou fixaci

Úroková sazba klesá jen pozvolna a čísla jsou pořád vysoká. Nemusí být ale hned tak zle, když zvolíte správnou strategii.

Letos končí fixace úrokové sazby hypoték až 80 tisícům lidí. Pro někoho to může být s blížícím se datem refinancováním pořádný stres. Úroková sazba klesá jen pozvolna a čísla jsou pořád vysoká. Nemusí být ale hned tak zle, když zvolíte správnou strategii.

V březnu snížila Česká národní banka úrokovou sazbu na 5,75 procent. Tedy na hodnotu, podle které se banky řídily v květnu roku 2022. “Předpokládám, že postupný pokles bude pokračovat. Záleží na inflaci a zejména na cenách energií. Ale jakmile se inflace dlouhodobě ustálí na třech procentech, odhaduji, že se sazby na konci letošního roku dostanou někam mezi tři až čtyři procenta,” myslí si hypoteční expertka Pichler Reality Group Marcela Pichlerová. 

Pro někoho, kdo měl například pětiletou fixaci úvěru, která mu letos končí, to i tak může znamenat velký skok ve splátkách. Před pěti lety se sazba ČNB pohybovala pod dvěma procenty. Řešení, jak se vyhnout skokovému nárůstu výše splátek, je několik. Nabízí se například rozložit úvěr do více let, pokud to samozřejmě podmínky umožňují. “Doporučuji volit krátkou dobu fixace, tedy do tří let. To umožní se rychleji dostat na případné nižší sazby, které v tomto horizontu předpokládáme,” radí Pichlerová.

Banky ruší spolupráci s finančními poradci 

I když úrokové sazby klesají jen velmi rozvážně, přesto se dá mluvit o tom, že se realitní trh v prvním kvartálu roku 2024 dal do pohybu a po loňském roce stagnace opět ožil. “Zdá se, že si lidé zvykají na vysoká čísla a pokud je to v jejich možnostech, kupují. Týká se to ale především vlastního bydlení, investiční nákupy se aktuálně příliš nekonají,” míní expertka. 

Situaci při refinancování i uzavírání hypoték některé banky omezují spolupráci s finančními poradci, aby si mohli domlouvat podmínky s klienty napřímo a co nejvíc eliminovali migraci klientů ke konkurenci. “Ne každý klient zvládne řešit hypotéku „dálkově“ přes centrálu bank. Banka jako taková nemá zájem klientovi nabídnout své nejlepší podmínky a ty velmi často za klienta vyjedná právě poradce,” popisuje Pichlerová.

Pro klienty je navíc důležité mít při ruce člověka, kterému může důvěřovat, pokud jde o finance. “Finanční poradce by měl mít funkci ´rodinného lékaře´ a detailně znát prostředí rodiny. Pak se nestane, že rodina platí zbytečné produkty nebo naopak něco zásadního chybí,” dodává Pichlerová. Kontakty na experty z oboru financí a realit najdete ZDE

Více článků

Tento web využívá cookies.

Soubory cookies a další technologie nám pomáhají zlepšovat naše služby a pomáhají nám analyzovat výkon webu. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat.